کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

درباره کتابخانه

کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در سال 1369 به عنوان کتابخانه دانشکده پرستاری ومامایی درمحل فعلی مرکز آموزش وتوسعه باتعداد 600جلد کتاب تآسیس گردید و در سال 1374درساختمان فعلی معاونت دانشجویی به عنوان  کتابخانه مرکزی دانشگاه شروع به کار کرد و سالانه تعدادی کتاب به مجموعه افزوده می گردد. در سال 1381 با خرید برنامه نرم افزاری پارس آذرخش اطلاعات کتب و منابع  به این برنامه وارد  و سیستم  بصورت مکانیزه گردید. در سالهای اخیر با گسترش روند پذیرش دانشجو در رشته های مختلف وبا رشد و توسعه چشمگيري كه در طي سالهاي اخير در دانشگاه بوجود آمدو تاسیس دانشکده ها، کتابخانه های مخصوص برای هر دانشکده ایجاد شد . در سال 1386 با احداث ساختمان جدید در پردیس آموزشی، ساختمانی برای کتابخانه  مرکزی در نظر گرفته شد که تمامی کتابخانه  ها بجز کتابخانه  دانشکده بهداشت در این مکان مستقر  شدند و  از این سال (1386 ) سالانه مبلغ قابل توجهی برای خرید کتاب و سایر مواد و منابع اطلاعاتی در نظر گرفته  می شود و در سال 1388 اطلاعات کتابخانه مرکزی تحت وب قرار گرفته که علاقه مندان  می توانند جهت آگاهی از منابع  به این سایت مراجعه نمایند . کتابخانه  هم اکنون دارای 24 هزارجلد کتاب فارسی چهار هزار جلد کتاب لاتین یکصد عنوان مجله فارسی تعدادی ژورنالها گذشته نگر- تعداد 270 پایان نامه و  تعداد 180 طرح تحقیقاتی  می باشد. کتابخانه دارای اشتراک بانک اطلاعاتی (مقالات مجلات پزشکی فارسی) و هم چنین عضو کتابخانه ملی دیجیتال پزشکی WWW.INLM.ORGمی باشد

کتابخانه مرکزی دارای7 نفر کارمند می باشد.

مسول کتابخانه : دارای مدرک کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی

بخش خدمات فنی: یکنفردارای مدرک کارشناسی کتابداری و اطلاع رسانی و یکنفر فوق دیپلم ادبیات

بخش مجموعه سازی: دارای مدرک کارشناسی کتابداری و اطلاع رسانی

بخش امانت: دونفر کارشناسی فقه و مبانی حقوق و یک نفر دیپلم

بخش نشریات و مرجع : یکنفر کارشناس آمار

بخش هاي كتابخانه ي مركزي دانشگاه

بخش امانت

این بخش محلی برای نگهداری، امانت دهی، تمديد و رزرو منابع اطلاعاتی کتابی به کاربران می باشد. همچنین بررسی وپیگیری برگشت منابع و بررسی  مخزن به منظور قفسه خوانی و وجین کردن مجموعه برعهده این بخش می باشد.

 بخش خدمات فني

اين بخش وظيفه فهرست‌نويسي و آماده‌سازي مجموعه كتاب هاي فارسي، انگليسي را برعهده دارد. آماده سازي و برگه آرايي منابع سازماندهي شده نيز در اين بخش انجام مي شود. فهرست نويسي كتاب ها دراين بخش مطابق قواعد فهرست نويسي انگلو-امريكن و بر اساس نظام رده بندي کتابخانه ملی پزشکی آمریکا ورده بندی کتابخانه کنگره آمریکا و با استفاده از گسترش هاي رده بندي كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران انجام مي شود.

بخش تامین منابع اطلاعاتی

اين بخش مسئوليت انتخاب، سفارش و تهيه منابع كتابخانه اي شامل كتاب، نشريات (نشريات چاپي و الكترونيكي) را از طريق خريد، مبادله و اهدا را به عهده دارد. انتخاب منابع اطلاعاتي مورد نياز از طريق شوراي انتخاب صورت مي پذيرد. اعضاي اين شورا عبارتند از معاون پژوهشي، رئيس كتابخانه مركزي، مسئول سفارشات و نماينده تام الاختيار هر دانشكده كه از ميان اعضاي هيات علمي انتخاب مي شود. كليه تصميمات شورا به گروه هاي آموزشي و اعضاي هيات علمي منتقل و نظرات آن ها جمع آوري مي شود.پس از رسيدن درخواست ها و اعلام نياز گروه ها از طريق اين شورا، كتابخانه مركزي بر اساس سياست ها و بودجه و سهميه اختصاص يافته به هر گروه اقدام به گزينش نهايي و تهيه مواد مورد نياز مي نمايد.

   بخش مرجع ونشریات

این بخش به سفارش،تهیه،دریافت نشریات ادواری داخلی و خارجی می پردازد. در بخش مرجع كتابخانه مركزي دايره‌المعارف‌ها، ‌فرهنگ‌ها،‌چكيده‌نامه‌ها، نمايه‌ها و همچنين پايان نامه‌ها وطرحهای تحقیقاتی نگهداري مي شود. بخش مرجع به صورت نظام قفسه باز اداره مي‌شود. منابع موجود در اين بخش به امانت داده نمي ‌شوند.

 

FEATURES

طراحي و توسعه توسط تيک تم. © 2016 tiktheme. تمامي حقوق محفوظ است.